Co kierowca to inna potrzeba?

Wbrew pozorom kierowcy nie są homogeniczną grupą. Istnieją pośród nich kierowcy zawodowy, którzy spędzili za kółkiem praktycznie pół życia, jak i osoby, które wsiadają za kółko przy okazji. Wśród kierowców mamy zarówno osoby ściśle przestrzegające przepisów prawa, jak i takie, które są z nim na bakier. Jeżdżą praktycznie wszyscy: kobiety, mężczyźni, młodzi i starzy. Pracujący, bezrobotni, studenci, młode matki i emeryci. Jeśli przyjrzeć się sprawie bliżej okaże się, że wielu kierowców ma różne potrzeby.

Oczywiście – sporo oczekiwań i potrzeb kierowców ma charakter zbieżny – praktycznie wszyscy marzą przecież o równych i dobrych drogach, tanich autostradach i jeszcze tańszym paliwie. Trudno szukać tu wyjątków. Jednak, na przekór intuicji nie wszyscy zawsze przykładają równą wagę do tych samych aspektów. Podczas gdy niektórzy gorączkowo szukają odpowiedzi na pytanie jaka nawigacja najlepsza, inni dostają szału stojąc w miejskich korkach. Zobaczmy jak kształtują się różne preferencje i potrzeby zmotoryzowanych.

Prestiż czy transport? Jak kto woli

Dla wielu zmotoryzowanych priorytet jest posiadanie odpowiedniego samochodu. W Polsce auto to nadal wyznacznik prestiżu dla wielu jest też niezbędnym składnikiem autokreacji. Takie podejście dotyczy raczej mężczyzn niż kobiet, choć zdarzają się przecież wyjątki. Nie ma co ukrywać – na zakup najwyższej klasy, najnowszych aut pozwolić mogą sobie tylko nieliczne osoby z odpowiednio wyposażonym portfelem. Pozostali muszą albo oszczędzać – i to długo, albo sięgnąć po kredyt albo po prostu znaleźć tańszy model. W końcu pamiętajmy – auto ma (przynajmniej w założeniu) prowadzić na miejsce, ułatwić życie a nie przysparzać sławy.

Osobisty drogowskaz na zawołanie

Inna kwestia – dotarcie do celu. Nie wszyscy zostali obdarzeni przez los wspaniałą orientacja terenie. Zresztą remonty i zmiana organizacji ruchu powodują, że zagubienie się na mieście czy w trasie jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Pewnie dlatego też w niektórych kręgach pytanie jaka nawigacja najlepsza jest pytaniem rozpoczynającym i kończącym większość rozmów. W końcu dobór właściwego rozwiązania nie musi być proste. Rynek nie ułatwia wyboru, o urządzeń jest całe mnóstwo. Najbardziej popularną opcją są w tej chwili aplikacje na telefony – niektóre z nich są dostępne za darmo a oferują usługi całkiem wysokiej jakości. Dla wielbicieli tradycji rozwiązaniem są klasyczne mapy papierowe.

Lepiej, znaczy wygodniej

Dla wielu zmotoryzowanych priorytetem i ważną potrzebą jest zapewnienie sobie komfortowej jazdy. Do tego nie trzeba nawet wielkiego zachodu. Wystarczy czasem porządnie umyć samochód – tak na zewnątrz, jak i w środku. Często niedocenianym zmysłem jest zapach – w czystym aucie nie powinno być z nim problemów jednak warto pójść też krok dalej i zamieścić w pojeździe zapachowe zawieszki – oczywiście z możliwie neutralnym, miłych dla nosa zapachem. Ci, którzy mają problem z plecami docenią zapewne maty masujące nakładane na siedzenia. Pamiętajmy jednak aby wypróbować je przed zakupem! Skoro o zmysłach mowa, to nie zapominajmy też o słuchu – muzyka ponoć łagodzi obyczaje

Dodaj komentarz