Podróż niejedno ma imię

Można by postawić tezę, że podróżowanie ma tyle odcieni i barw ile podróżników. Niektórzy lubią przecież mieć sprawę zapięte na ostatni guzik, all inclusive i wszystko załatwione z góry. Inni chcą poczuć zew przygody i wybierają autostop. Jaki jest Twój styl podróżowania? Czym najchętniej jedziesz na wakacje? Zobacz, czy nie czas zmienić środek transportu!

Podróżowanie to hobby wielu osób i trudno się temu jakoś szczególnie dziwić w końcu zwiedzanie, wyprawy i wojaże nie tylko kształcą, ale są też źródłem wspaniałych wspomnień, pięknych zdjęć i okazją do relaksu, zrobienia resetu od szarego, codziennego życia. Im dalsza podróż, tym z reguły więcej jest do załatwienia. Jeżeli ktoś, dajmy na to, musi udać się do dalekiego, egzotycznego kraju, to będzie prawdopodobnie musiał się też zaszczepić, nie mówiąc o tym, że np. na wjazd do Białorusi trzeba wyrobić sobie wizę. W trakcie przygotowań bardzo istotną kwestią są sprawy związane z transportem. Trudno przecież wyobrazić sobie pieszą wycieczkę Polski do Włoch – jednak i takich śmiałków przecież nie brakuje.

Cztery kółka bądź stop

autostopowiczkaWciąż niszowy, choć mający swoich wiernych zwolenników jest autostop. To – należy podkreślić – wyzwanie dla najbardziej odważnych i mobilnych ludzi. Warto też pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – np. nie podróżować samemu i powiadomić bliskich o szczegółach podróży. Większość ludzi, zwłaszcza tych, posiadających dzieci decyduje się na podróż własnym samochodem. Choć wychodzi to dosyć drogo to jest jednocześnie bardzo wygodne i daje sporą dozę niezależności. To kierowca decyduje o której rusza w drogę i jaką trasę obierze. Coraz więcej zmotoryzowanych przekonuje się do nawigacji, które obecnie pełnią już rolę asystentów kierowcy. Wyjeżdżając w siną dal na czterech kółkach należy zwrócić baczną uwagę na przepisy drogowe i sytuacje na jezdni. Jeszcze zanim zakujemy bagaże należy upewnić się czy samochód jest sprawny technicznie i zatankowany. O wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia chyba nie trzeba już nikomu przypominać.

Na lądzie, po szynach, po jezdni

tory-kolejoweDo dyspozycji podróżników pozostają też inne środki transportu takie, jak na przykład samolot czy chociażby pociągi. W przypadku jeśli chcemy polecieć trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów – są wówczas tańsze. Jeśli jednak zależy nam na podróżowaniu po lądzie to można zawsze zdać się na pociągi. Nie mają one najlepszej opinii wśród turystów, ale nie można też być zbytnim pesymistą, przeciętny bilet na pociąg jest tańszy od tego na samolot. Kto nie lubi PKP może zawsze wsiąść do busa – połączeń tego typu systematycznie przybywa.

Dodaj komentarz