Praca w logistyce, czyli auta i zarządzanie

Trudna sytuacja na rynku pracy skutkuje tym, że coraz więcej osób szuka okazji do przekwalifikowania czy próby swoich sił w rożnych dziedzinach. W Polsce rośnie popularność usług logistycznych – dlatego też przybywa ofert pracy w tej dziedzinie. Jak wygląda praca w centrum logistycznym? Kto się do niej nadaje a kto powinien odpuścić? Jaki auta można spotkać w firmach trudniących się logistyką? Przekonaj się sam!

praca-w-logistyceZacznijmy od kwestii definicyjnych, bo często okazuje się, że na jedno hasło w głowach ludzie pojawia się wiele skojarzeń, które nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Logistyka to proces planowania, realizowania ekonomicznego przepływu dóbr w taki sposób by zaspokoić potrzeby klienta. Dlatego też logistyka ma tak wiele wspólnego z transportem – jednak działania logistyczne coś więcej niż przewożenie. Działania logistyczne obejmuję również badanie i analizę potrzeb klienta, prognozowanie popytu, kontrolę zapasów i koordynację pracy pojazdów. Specjaliści mówią o tym, że logistyka to właściwie „7W”:

  • właściwy produkt

  • właściwa ilość

  • właściwy stan właściwe miejsce

  • właściwy czas

  • właściwy klient

  • właściwa cena

Dobre wieści dla przyjaciół technologii

flota-ciezarowekCo oznacza to dla potencjalnego pracownika logistyki? To całkiem dobre informacje – w logistyce pracować można na wielu stanowiskach – jako kierowca, jako osoba odpowiedzialna za rekrutację, administrację nawet PR, oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się posady związane z sednem działalności czyli zarządzaniem. Trzeba liczyć się z koniecznością poznania systemów informatycznych, zwykle w grę wchodzi też monitoring samochodu gps – czyli system, który pozwala weryfikować pozycję pojazdów i sprawdzać trasy po jakich się one poruszały. Dzięki niemu możliwa jest kontrola wydatków na paliwo i ich obniżanie. Monitoring samochodu gps to już standard a jego obsługa nie powinna nastręczać większych trudności, może za to znacząco ułatwić pracę i pozytywnie wpłynąć na efektywność floty.

Dla kogo ta praca, a dla kogo nie?

Kto nadaje się do takiej pracy? Na pewno odnajdą się w niej osoby posiadające umiejętności analityczne i potrafiące pracować pod presją czasu. Z reguły firmy wymagają też od kandydatów odpowiedniego wykształcenia – studia z logistyki prowadzone są w każdym większym mieście, na poziomie licencjata i magistra, dostępna jest też szeroka oferta studiów podyplomowych. Wiedzę pogłębiać można też poprzez lekturę fachowych czasopism czy portali poświęconych zagadnieniom. Ogłoszeń o pracę można szukać na specjalnych portalach, ale także bezpośrednio na stronach firm logistycznych.

Wpis oparty o materiały udostępnione przez testdrogowy.pl

Dodaj komentarz